Ako sa dá vytvoriť lacný ale kvalitný videoklip?
Úvod
Všetky začínajúce kapely , ktoré nemajú za sebou sponzorov a vydavateľstvá stoja pred problémom – ako vyrobiť hudobný klip čo možno najlacnejšie ale zároveň tak, aby nevyzeral „lacno“? Pred výrobou videoklipu totiž kapela znáša ešte ďaľšie výdavky (a treba povedať, že nie zrovna malé) , ktoré súvisia s nahrávaním skladby v profesionálnom nahrávacom štúdiu. Niečo stojí prenájom štúdia, niečo stojí „zvukár“ a spracovanie surovej audio nahrávky tiež nepatrí do rúk neskúseného odvážlivca.
A keď už celú túto peripetiu mladá začínajúca kapela absolvuje tak sa zvykne stávať, že už sa jej „budget“ natoľko scvrkol, že na výrobu kvalitného videoklipu u nejakého renomovaného klipmejkera nie sú zvyšné financie.
Produkčné spoločnosti, ktoré tvoria digitálny obsah totiž tiež majú svoje výdavky a tie zahŕňajú do ceny. Skúste si dať naceniť nejakej na trhu etablovanej produkčnej spoločnosti výrobu videoklipu podľa vašich predstáv a budete veľmi zaskočení jednotlivými položkami, ktoré sú v cenovej ponuke, ktorú vám dajú. Väčšie produkčné štúdiá znamenajú aj viac ľudí, ktorí sa na výrobe klipu budú podieľať ako napr. kameraman, osvetľovač, maskérka, colorista a pod. K tomu ešte treba pripočítať aj prenájom filmovej techniky, prenájom priestorov, kde chcete natáčať, ak zrovna nenatáčate na lúke alebo niekde, kde sa viete inak dohodnúť. A podobne ako pri nahrávaní audia k danej skladbe aj pri produkcii videoklipu je dôležitá a finančne nákladná aj postprodukcia – editovanie videa, strih, color-grading, tvorba vizuálnych efektov a pod.
1. Lacný videoklip , ktorý zafunguje?
Pozrime sa , čo to znamená lacno vyrobiť klip. Najčastejšie tento problém riešia mladé kapely tak, že natočia klip vo svojej skúšobni a všetko to je postavené na „live performance“ vizuále – teda že kapela odohrá skladbu, spevák odspieva a celé sa to natočí a zdynamizuje veľkým počtom prestrihov. Toto je najčastejší a najjednoduchší spôsob ako natočiť videoklip lacno. Nevýhodu to však má tú, že takto robí svoje klipy väčšina kapiel, a výroba takéhoto klipu sa stane iba nevyhnutným zlom a nedodá skladbe extra pridanú hodnotu. Klip jednej kapely sa tak nijako zásadne nelíši od klipu inej kapely a divák zostáva bez vizuálne emočného zásahu, pokiaľ zrovna nejde o hit storočia, čo sa zrovna nedá očakávať pri začínajúcich kapelách. Klip, ktorý nijako nevyčnieva z davu , nemá čím zaujať a ovplyvňuje aj sluchovú recepciu pesničky u diváka. Pretože už to nie je iba poslucháč , ako na Spotify ale už je to aj divák na Youtube, či na inej video platforme. A hoci sa aj pesnička môže podariť , tak chabé vizuálne prevedenie dokáže skladbu „zabiť“ a vynaložené prostriedky a energia zostanú bez požadovaného efektu. Na tomto mieste si povedzme, čím môže lacný videoklip zaujať?
Tušíte správne, ak si myslíte, že to je NÁPAD, originálna idea, originálne spracovanie, niečo, čo ihneď padne do oka diváka a ten spozornie a nevypne klip po pár sekundách. Nápadité vizuálne spracovanie predlžuje čas pozerania klipu a zvyšuje aj šance na dopozeranie klipu až do konca. A o to predsa ide : všetko to, čo v skladbe je, aby sa dostalo do ucha , a do oka a teda aj do pamäti (!) diváka. Dobrý nápad je v tomto zmysle rozhodujúcim faktorom.
Ale ako sa dostať k dobrému nápadu? Kapela si musí uzrejmiť v prvom rade, čo chce publiku sprostredkovať, o čom je text piesne, ktorú predstavuje divákom. Dostať dobrý a kreatívny nápad len tak, bez cieleného uvažovania, je málo pravdepodobné. Pokiaľ nemajú členovia kapely medzi sebou vizuálne kreatívne zmýšľajúceho ozajstného umelca, tak je najlepšie ak oslovia hoci aj niekoho externého , kto dokáže „zvonku“ priniesť do vizualizácie skladby potrebný nápad. A treba povedať, že stačí jeden takýto dobrý nápad a celý koncept klipu sa už môže odvíjať na ňom a každá jedna scéna klipu potom ideovo sedí a plynulo nadväzuje. A šance na zásah do terča sú hneď oveľa väčšie!
2. Filmová a editorská technika
Aby videoklip nevyzeral lacno, tak samozrejme nemôže byť točený telefónom. Nech už sú parametre najnovších modelov smartfónov akokoľvek ohurujúce, stále ide iba o kompresiu možností , ktoré ponúkajú kvalitné kamery. Do menšieho pohára sa jednoducho nezmestí toľko vody, koľko do väčšieho. Kvalitný objektív v kombinácii s dobrou zrkadlovkou, či bezzrkadlovkou je zlatou strednou cestou pri snahe natočiť klip lacno ale pritom stále ešte bez zjavných kompromisov. Samozrejme, dajú sa prenajať aj špičkové profi kamery, ale cena za prenájom sa pohybuje od cca. 400EUR/deň len za prenájom kamery + k tomu objektív a to už nie je to, čo by sa dalo nazvať hľadaním lacného variantu pri tvorbe klipu. Treba si ale uvedomiť aj to, že môžete mať aj kvalitnú kameru prípadne bezzrkadlovku, no to samotné ešte nezabezpečí, že zábery budú kvalitné. Natočenie kvalitných záberov je podmienené aj ľudským faktorom. Skúsený kameraman vie presne, akú významnú rolu zohráva správna expozícia (vystavenie snímača kamery svetlu). Aj profi kamerami sa skrátka dajú natočiť amatérske zábery, ktoré sú buď podexponované – vtedy je výsledkom nedostatočne zaostrený objekt s množstvom šumu alebo naopak preexponované – kedy je snímač „prepálený“ svetlom a najsvetlejšie miesta scény postrádajú detaily a zlievajú sa do superbielej farby. Pri tvorbe videoklipu treba mať teda na pamäti aj starú známu pravdu: keď dvaja robia to isté, nie je to to isté.
Keď už sú ale zábery natočené , tak prichádza čas na ďaľšiu fázu – spracovanie záberov, edit, strih. A znovu máme viacero alternatív : buď strihať v nejakých freeware editoroch , alebo použiť kvalitné a sofistikované editory. A tie nie sú takisto zadarmo. Štandardom bol dlhý čas Adobe Premiere resp. Final Cut (pre MacOS) , ale v poslednej dobe začína dominovať univerzálnejší a komplexnejší Davinci Resolve. A máme tu ďalší ľudský faktor. Spracovanie videa v takomto pokročilom editore si opäť vyžaduje skúseného videomejkera. Davinci Resolve je priam štúdijný odbor , pretože asi len málo ľudí si môže povedať, že ho dokonale ovláda a vôbec čo i len pozná všetky možnosti, ktoré ponúka. Je to pokročilý nástroj aj čo sa týka strihu, ale hlavne čo sa týka colorizácie a tvorby efektov (Fusion). To je nadstavba, ktorú vám žiaden freeware editor neposkytne.
screenshot- ukážka rohrania v editore Davinci Resolve 18.1
Zhrnutie:
Tvorba videoklipu je odborná záležitosť a vyžaduje si skúsenosti a znalosti a kreatívneho ducha a samozrejme k tomu potrebnú techniku, kamery, výkonný PC so silnou grafickou kartou atď. Vytvoriť kvalitný videoklip lacno sa dá iba ak nájdete šikovného a skúseného tvorcu , ktorý zvláda všetky špecifické činnosti, ktoré inak pri tvorbe videa vo veľkých produkčných štúdiách má na starosti viacero ľudí. Viacej ľudí totiž automaticky prináša vyššie náklady a vyššiu cenu.
Martin Vedej
audiovideopro.sk